Gå til sidens indhold
Musikvideo fra 2.i

Fede projekter på studieturen

2.g’erne har to fag med på rejsen og et projekt at støbe sammen undervejs. 

Hvert år i foråret drager vores 2.g-klasser en uge på studietur med forskellige fagkombinationer og fokus. Når de kommer hjem fra rejsen med en udvidet horisont, bliver oplevelserne bearbejdet, og der knokles med produkter eller fremlæggelser, som formålet ved at have fagkombinationerne med på rejsen.

Musikvideo og kulturhistorie

I år gik turen til Sarajevo for 2.i med fagkombinationen musik og historie. Der blev produceret lydfiler og lavet musikvideoer om deres rejse med et tvist af historisk fakta om Sarajevo. Daniel, Mads og Rasmus fra 2.i valgte at producere en musikvideo med hjemmelavet rim, rap og autentisk lyd.

”Vi forberedte os inden turen, ved at dykke ned i historien om Sarajevo, og så på selve rejsen optog vi videoer og skrev rim”
- Mads Jensen

Se musikvideoen